مظلومیت اینترنت

اینترنت در ایران واقعا مظلومه.

اینجا اینترنت به عنوان یک ابزار تفننی شناخته میشه و گاهی اوقات هم به عنوان یک معضل. و متاسفانه به نظر میرسه که هر روز این وضع داره بدتر میشه. یک دوستی می‌گفت وظیفه ماست که در این مورد اطلاع رسانی کنیم تا بلکه صدامون به گوش کسی برسه که دستش به جایی میرسه …

اینجا به مناسبت های مختلف نظیر 22 بهمن و روز قدس و سالگرد انتخابات و … اینترنت دچار اختلال میشه. طوری که تقریبا از اینترنت جز پروتکل http چیز دیگه ای باقی نمی‌مونه. و هیچ نهاد و ارگان و سازمانی هم مسئولیت این اختلالات رو به عهده نمی‌گیره.
شاید برای کاربران عادی عمق این فاجعه مشخص نباشه ولی این اختلالات میتونه خسارات جبران ناپذیری برای شرکت ها و صنایع وابسته به اینترنت داشته باشه. مثلا پرداخت های اینترنتی رو در نظر بگیرید که به خاطر قطعی https می‌تونه باعث لغو یک قرارداد یا آزاد شدن یک دامنه و یا خیلی مشکلات دیگه بشه. برای نمونه ما برای پرداخت هزینه یک سرور اختصاصی برای یک مشتری به خاطر اختلال بوجود آمده دچار مشکل شدیم. از یک طرف باعث بد قولی و بی اعتبار شدن ما پیش مشتری میشه از طرفی هر روز تاخیر در راه اندازی سرور کلی خسارت به مشتری وارد میکنه و در نهایت تاخیر در پرداخت باعث اضافه شدن جریمه تاخیر به قرارداد و بد حساب شدن ما میشه. یا یک نمونه دیگه عدم دسترسی مشتری های هاستینگ به پنل مدیریت هاستشون به خاطر اختلال https هست. که باعث نارضایتی مشتری‌ها میشه. از طرفی اختلال در دسترسی SSH به سرورها هم مشکلات عدیده ای رو برامون بوجود میاره.
یک نمونه دیگه هم بسته شدن دسترسی به فایل های فلش خارج از کشور بود که باعث شده بود یکسری گزارشات و امکاناتی که با استفاده از فلش تولید شده بود از کار بیافتند. این مورد هم علاوه بر اینکه کلی از مشتری ها رو شاکی کرده بود کلی وقت هم از تیم فنی گرفته شد تا پی به علت اشکال ببرند.
آخرین نمونه هم امروز بود که به خاطر اشکال دسترسی https امکان تمدید و ثبت دامنه IR وجود نداره و معلوم هم نیست کی درست بشه. خوشبینانه ترین حالت اینه که 48 ساعت این قطعی ادامه داشته باشه و همین قدر کافیه تا کلی خسارت به مالکان دامنه های درحال انقضا وارد بشه. خلاصه از این دست مشکلات و خسارات بسیارند و هیچ کس مسؤلیت این خسارات رو بعهده نمی‌گیره.

مشکل دیگه ای که اینترنت ایران باهاش مواجه هست قطعی‌ها و کندی‌های مکرر به خاطر پاره شدن کابل و یا اختلالات زیرساختی هست. در این مورد از لحاظ فنی من اظهار نظر نمیکنم ولی مسلما باید راهی وجود داشته باشه که با پاره شدن یک کابل کل اینترنت یک منطقه از کشور برای چند روز دچار قطعی و اختلال نشه. البته شایعاتی هم هست که قطعی کابل بهانه هست و اختلالات دلایل سیاسی داره. هر چی که هست تا وقتی این مشکلات هست پیشرفتی هم توی این صنعت دیده نخواهد شد. نمیشه انتظار داشت که بخش خصوصی به این بازار بی ثبات اطمینان کنه و مثلا بیاد اینجا دیتاسنتر راه اندازی کنه در حالی که میشه با هزینه خیلی کمتر و کیفیت خیلی بیشتر این خدمات رو از خارج تهیه کرد.

مشکل دیگه ای که کاربران اینترنت ایران ازش رنج می‌برند محدودیت 128 کیلوبیتی سرعت دسترسی برای کاربران خانگی هست.
این طرز تفکر که این سرعت برای مصارف خانگی کافیه از اونجا ناشی میشه که مسئولین مربوطه تصور میکنند تنها کاربرد اینترنت چت کردن و دوستیابی و در نهایت بازدید از چند صفحه وب هست و خلاصه اینکه تصور میکنند اینترنت یک ابزار تفننی است.
الان دنیا به جایی رسیده که از سیستم عامل های تحت وب و سرویسهای ابری (cloud) و اپلیکشن‌های تحت وب استفاده میشه در حالی که ما حتی درک درستی هم از این مفاهیم نداریم. البته اگر اکثریت مردم ما جز چت و دوستیابی استفاده‌ی مفید دیگری از اینترنت نمی‌کنند به این خاطر است که با این سرعت کاری غیر از این هم نمی‌شود کرد. در واقع ما با اعمال این محدودیت مانع از ظهور و رشد کاربردهای مفید اینترنت می‌شیم.

مشکل بعدی اینه که هر روز شاهد مسدود شدن دسترسی به سایت‌ها و سرویس‌های مختلف هستیم. گرچه وجود فیل+ترینگ لازمه ولی نباید سایت ها و سرویس های مفید رو به خاطر اثرات مخربی که ممکنه داشته باشند مسدود کرد. از جمله این موارد سرویس های اجتماعی و کلا سایت‌های وب دویی هستند که محتواشون توسط کاربرهاشون تامین میشه. مشکل نظام با سرویس های وب دویی از اونجایی ناشی میشه که اکثریت حاکم بر جامعه با اکثریت حاکم بر شبکه های اجتماعی صد و هشتاد درجه اختلاف داره. ما در واقع با مسدود کردن این سرویس ها کلا صورت مسئله رو پاک می‌کنیم. راه حل این مشکل بالا بردن ضریب نفوذ اینترنت و فرهنگ سازی برای دسترسی عموم مردم به اینترنت و در نتیجه کم کردن فاصله بین جامعه مجازی با جامعه حقیقی هست.

تحریم های روز افزون از طرف شرکت ها و سرویس های خارجی هم که قوض بالا قوض شده.
در این مورد به نظر من همون طور که نظام برای مسدود کردن سایت های مخرب سرمایه گذاری میکنه باید برای فراهم کردن امکان دسترسی به سایت های مفیدی که از اون طرف مسدود شده هم سرمایه گذاری کنه.

معضل آخر هم سیاست های غلط دولت و سازمان های ذیربط در مورد اینترنت هست. سیاست‌ها و تصمیمات غلطی که بعضا بیشتر به طنز شبیه هست. مواردی نظیر طرح ساماندهی، اینترنت ملی، ایمیل ملی، موتور جستجوی ملی، دیتاسنتر ملی و … . قطعا داشتن سرویس های بومی اینترنت خیلی خوبه و حتی ضروریه. کافیه گوگل دسترسی کاربران ایرانی رو مسدود کنه تا اهمیت موضوع روشن بشه. پس در اینکه رسیدن به این اهداف باید جزو برنامه ‌های اصلی دولت باشه شکی نیست. اما این اهداف اهدافی نیستند که یک شبه محقق بشوند. با یارانه و وام و … هم نمیشه با غول های اینترنتی مثل گوگل و یاهو رقابت کرد.
وظیفه دولت فراهم کردن زیر ساخت ها و بستر سازی و حمایت از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در اینترنت هست. قطعا اگر زیرساخت‌ها اصلاح بشه و اینترنت بستر امنی برای سرمایه گذاری باشه و قوانین دست و پاگیر و هزینه های سرسام آور برای شرکت‌های خصوصی نداشته باشه میتونیم در عرض 5 سال سرویس های بومی و در عرض 10 سال سرویس های بین المللی قابل رقابت با دنیا داشته باشیم.

خلاصه اینکه اگر اینترنت جایگاه واقعی خودش رو پیدا کنه میتونه باعث ایجاد شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای چند ده هزار نفر بشه، میتونه ارز آوری های کلان داشته باشه، میتونه سطح آگاهی‌ و دانش عمومی جامعه رو بالا ببره، میتونه باعث افزایش کیفیت زندگی، کاهش ترافیک و کاهش هزینه‌های اضافی و تسهیل در ارائه خدمات مختلف بشه و از همه مهمتر اینکه میتونه تاثیر مستقیم و چشمگیر در افزایش سرعت رشد علمی کشور داشته باشه.

به هر حال امیدوارم روزی برسه که مسئولان به اهمیت این موضوع پی ببرند و ما شاهد اینترنتی در شأن مردم ایران باشیم.

20 دیدگاه برای “مظلومیت اینترنت”

 1. بهروز گفته:

  با بیش‌تر قسمت‌ها موافقم اما این قسمت به هیچ وجه درست نیست:

  مشکل نظام با سرویس های وب دویی از اونجایی ناشی میشه که اکثریت حاکم بر جامعه با اکثریت حاکم بر شبکه های اجتماعی صد و هشتاد درجه اختلاف داره

  بدون شک این تفاوت به خاطر آزادی مردم تو اینترنته! آزادی‌ای که تو دنیای واقعی ندارن.

  گرچه وجود فیل+ترینگ لازمه ولی نباید سایت ها و سرویس های مفید رو به خاطر اثرات مخربی که ممکنه داشته باشند مسدود کرد.

  دقیقا چرا لازمه؟ یعنی مثلا پدر و مادر خودشون نمی‌تونن برای بچه شون یه نرم‌افزار نصب کنن که بچه نتونه به سایت‌های مستحجن دسترسی داشته باشه؟ یا اگه به نظر شما فیلترینگ برای سایت‌های سیاسی لازم که کامل بحث فرق می‌کنه و اصلا نباید فیلترینگی وجود داشته باشه؛ چه برسه با لازم بودن. جدا درک نمی‌کنم لازم بودنش رو.

 2. رامین گفته:

  علی جان بهتره دو پاراگراف آخرت رو مجددا باز نویسی کنی
  خلاصه اینکه اگر اینترنت جایگاه واقعی خودش رو پیدا کنه میتونه باعث ایجاد شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای چند ده هزار نفر بشه، میتونه ارز آوری های کلان داشته باشه، میتونه سطح آگاهی‌ و دانش عمومی جامعه رو بالا ببره، میتونه باعث افزایش کیفیت زندگی، کاهش ترافیک و کاهش هزینه‌های اضافی و تسهیل در ارائه خدمات مختلف بشه و از همه مهمتر اینکه میتونه تاثیر مستقیم و چشمگیر در افزایش سرعت رشد علمی کشور داشته باشه.

  به هر حال امیدوارم روزی برسه که مسئولان به اهمیت این موضوع پی ببرند و ما شاهد اینترنتی در شأن مردم ایران باشیم.
  دلیل اینکه دولت اینترنت رو مسدود می کنه دقیقا همینه که نمی خواد این اتفاقات بی افته جریان آزاد اطلاع رسانی و افزایش آگاهی و دانش عمومی چیزیه که حاکمیت به شدت ازش می ترسه و افزایش پهنای باند و کاهش فیل_ترینگ فله ای عواملی هستند که باعث رشد آگاهی عمومی و خبر رسانی سریع و بی واسطه یا بهتر بگم اعمال نظر نشده می شود

 3. هاست ایرانی گفته:

  داغ دل منو تازه کردی علی جان

  من یک دوست دارم در فنلاند اینترنت با پهنای باند 24 مگابیت گرفته تازه پلن حرفه ای رو انتخاب کرده که گرون گرونشه

  قیمت : ماهی 40 یورو

  تازه فقط اینترنت پرسرعت نیست این سرویس شامل

  تماشا کردن تلویزیون 400 کانالی
  سرویس تلفن ویپ تماس های داخل کشور رایگان
  گوشی رایگان و …..

 4. علی گفته:

  @بهروز:

  بدون شک این تفاوت به خاطر آزادی مردم تو اینترنته! آزادی‌ای که تو دنیای واقعی ندارن.

  بررسی دلایل این اختلاف کار کارشناسی می خواد.
  عضویت در جامعه واقعی اجباریه ولی عضویت در جامعه مجازی یک انتخابه همین انتخاب باعث میشه از لحاظ آماری کلی بین جامعه مجازی با جامعه حقیقی اختلاف بیافته.
  حتی داخل جامعه مجازی هم اون چیزی که دیده میشه نشان دهنده نظر اکثریت اون جامعه نیست. چون بیش از 80 درصد محتوا توسط کمتر از 20 درصد اعضا تولید میشه.

  دقیقا چرا لازمه؟ یعنی مثلا پدر و مادر خودشون نمی‌تونن برای بچه شون یه نرم‌افزار نصب کنن که بچه نتونه به سایت‌های مستحجن دسترسی داشته باشه؟ یا اگه به نظر شما فیلترینگ برای سایت‌های سیاسی لازم که کامل بحث فرق می‌کنه و اصلا نباید فیلترینگی وجود داشته باشه؛ چه برسه با لازم بودن. جدا درک نمی‌کنم لازم بودنش رو.

  همون طور که پدر و مادر حق دارند برای بچه شون نرم افزار فیلترینگ نصب کنند. مسئولین نظام به عنوان والدین یک خانواده بزرگتر حق دارند سایتهایی رو که تشخیص میدن برای جامعه مضر هست رو فیلتر کنند. اگه بگیم این مسائل شخصیه و ربطی به کسی نداره درست نیست. چون جامعه چیزی نیست جز اجتماع اشخاص.
  حتی من معتقدم فیلترینگ نباید منحصر به سایتهای غیر اخلاقی باشه. باید هر سایتی رو که برای جامعه مضر هست رو در بر بگیره. مثلا سایتی که دروغ و شایعه پراکنی میکنه حالا ممکنه سیاسی باشه یا نباشه. البته فیلترینگ باید قانونمند باشه و سلیقه ای و سیاسی نباشه.

 5. علی گفته:

  @رامین:
  باهات موافق نیستم. به نظر من هدف درسته نحوه اجرا غلطه.

 6. رامین گفته:

  @علی
  باهات موافق نیستم چون نمیشه جامعه رو با خانواده مقایسه کرد پدر و مادر تا سنی مسئول فرزندان هستن و از سنی به بعد فرزندان خود انتخاب می کنند که چه کنند مسئولین نظامی که به صورت غیر دموکراتیک روی کار هستند صلاحیت تصمیم گیری در مورد جامعه رو ندارند و اگر هم به صورت دموکراتیک می آمدند باز هم صلاحیت این را نداشتند. نمیشه با بیان مثالهای بی ربط بر روی رفتار دیکتاتور مابانه سرپوش گذاشت.
  این آمار 80 به 20 خیلی جالب بود میشه بگی اینارو از کجا داری میگی تازه من موافق این هم نیستم که اکثریت جامعه حقیقی با اکثریت جامعه مجازی متفاوت هستند و اصلا این باور رو هم ندارم که اکثریت جامعه مجازی هم موافق با رفتار و منش و اساسا خود این حکومت هستند. تا زمانی که انتخاباتی آزاد و بر مبنای اصول دموکراتیک در این کشور برگزار نشه و مردم نتونن به دور از خشونت و در آزادی کامل حرف خودشون رو بیان کنند شما نمی تونین همچین نظری بدین البته من بهت حق می دم چنین حرفی بزنی دلیلش هم اینه که به طور کلی انسان تا وقتی که در میان افکار و عقاید یکجور زندگی می کنه همیشه با خودش فکر می کنه این طرز فکر اکثریت هست اما من مطمئن نیستم اکثریت چی می گن و چی می خوان و به نظر من این نظام نیست که تصمیم می گیره مردم چجوری باید باشن و چحوری زندگی کنن بلکه این مردم هستند که انتخاب می کنند چه نظامی می خواهند. خواه این خواسته یک نظام سکولار دموکرات باشه یا یک نظام دینی میزان تعیین این رای ملت است

 7. محمد حسن گفته:

  من واقعا اعصابم از دست این اختلالات خورد شد.
  چند تا مشکلی که برای من به‌وجود اومد این‌ها بود:
  ۱. عدم دسترسی به سایت foundationapi.com (چون من ریسلر UK2 هستم و اون سایت از SSL استفاده می‌کنه)
  ۲. عدم دسترسی به gmail و yahoomail
  ۳. عدم دسترسی به صفحه‌ی لاگین nic.ir

  واقعا این مجموعه خسارت مهمی به من وارد کرد.

  واقعا شرایطی که به‌وجود آوردن اعصاب خورد کن هستش.

 8. علی گفته:

  @رامین:
  درسته، پدر و مادر تا یک سنی مسئول فرزندان هستند و تا اون سن حق دارند در موردشون تصمیم بگیرند. مسئولین جامعه هم تا وقتی که مسئول جامعه هستند حق دارند در مورد جامعه تصمیم بگیرند.
  اگه با تصمیماتشون مخالفی باید مسئولین رو عوض کنی.

  من وارد بحث های سیاسی نمیشم چون معمولا به نتیجه ای نمیرسه جز اینکه حوصله خواننده ها رو سر میبره. در مورد غیر دمکراتیک بودن و خشونت و آزادی و … ترجیح میدم بگذارم زمان قضاوت کنه.

  اما در مورد آمار 80 به 20 من از قانون 80-20 استفاده کردم. ولی ظاهرا واقعیت خیلی فجیع تر از این حرف هاست.
  برای نمونه یک درصد از کاربران ویکی پدیا مسئول تولید بیش از 50 درصد محتوا هستند. و 44 درصد از مطالب تاپ در Digg توسط 100 نفر ارسال میشه
  درسته این آمار یکمی قدیمیه ولی احتمالا با نسبت مشابهی هنوز برقراره.

 9. رامین گفته:

  خب این طبیعی که چنین قوانینی در مورد انسان ها صادق نباشه اما موضوع این نیست که چه کسانی دارن تولید محتوی می کنند موضوع اینه که اگر قرار باشه دولت تصمیم گیرنده این مسئله باشه که چه چیز خوبه و چه چیز بد و از نظر تو این کاملاً منطقی و صحیح باشه خب حالا بیا یک فرض محال کنیم و فکر کنیم که در یک حکومت دیکتاتوری مثل حکومت کومونیستی چین زندگی می کنیم که الان البته برادر ما به حساب میان با این روابط تجاری که داریم :) خب این حکومت میگه از نظر من گوگل هم برای مردمم خطرناک و میاد و فیلتر می کنه مسئله اینه که دایره فیلترینگ اگر قرار باشه توسط دولت مردان تعیین بشه مستقل از دموکراتیک یا دیکتاتور بودن اون حکومت همیشه چنین مواردی می تونه مطرح بشه و من اساسا با ذات این قضیه مخالف هستم مردم خودشون شعور دارن و می تونن بفهمن که چه سایتهایی محتوی جعلی و چه سایتهای محتوی رسمی و معتبر دارند بگذریم که اگه صادق باشی مثلا باید بگیم کیهان روزنامه دولتی ایران میاد و همسر رئیس جمهور فرانسه رو فاحشه خطاب می کنه و احتمالا از نظر کسانی که فیلترچی هستند اینگونه اظهار نظر ها قطعا اخبار معتبر حساب میشه وگرنه باید کیهان رو هم فیلتر می کردند دیگه نه؟
  خب وقتی به وجدان خودت رجوع می کنی می بینی حتی برای سایتهای مستهجن هم این وظیفه جکومت اسلامی نیست که برای مردمش تصمیم بگیره وقوع جرم زمانی در آسیب مستقیم اجتماعی نداشته باش خواه شرب خمر باشه خواه دیدن فیلم و عکس مستهجن نمی تونه جرم محسوب بشه این قصه سر دراز داره و جکایت همون حکایت بهشت زوریه که نصیب ملت ایران شده واقعیت نداشتن احترام و آزادی برای دگر اندیشی و به طور کلی مخالفین هست و مابقی همه بهانه اما شکی نیست که همیشه این کلام گهربار تو ذهنمون هست که حکومت با کفر می ماند اما با ظلم هرگز و این که ظلم کیست و چیست سوالی است که زمان جواب آن را خواهد داد

 10. علی گفته:

  من نگفتم دولت حق داره هر چی رو دلش خواست فیلتر کنه. من میگم فیلترینگ باید قانونمند باشه و سلیقه ای و سیاسی نباشه. این قانون رو هم باید نماینده های مردم بنویسند. حالا اگر نماینده های مردم تشخیص بدن یک چیزی به جامعه آسیب وارد میکنه حق دارند توی قانون فیلترینگ لحاظش کنند.

  مشکل الان فیلترینگ اینه که قانونمند نیست یعنی هیچ جای قانون حق فیلتر کردن https و یا فایلهای فلش رو نداده. الان نه تنها قانونمند نیست که هیچ نهادی هم مسئولیتش رو به عهده نمیگیره.

 11. علیرضا گفته:

  سلام
  استفاده از ویژگیهای CSS3 در همه نسخه های IE:
  http://css3pie.com/

 12. شادی گفته:

  قائم مقام وزیر ارتباطات خبر داد:
  ارائه حداقل 20 مگابیت بر ثانیه پهنای باند برای منازل قطعی شده

  http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=233410

 13. محسن گفته:

  با سلام
  اینترنت در ایران ؟؟؟!!!! ……

  وقتی مسئولان ای تی کشور ، رسما علت کندی اینترنت را دسترسی زیاد کاربران ایرانی به سایتهای خارج از ایران عنوان می نمایند.
  وقتی که در تلویزیون رسمی ایران در برنامه خبر 20:30 گزارش مضحکی درمورد سرویس جدید یاحق ، به جای گوگل و یاهو یاد می شود و عنوان می شود که از مزیت های این موتور جستجو این است که اطلاعات کاربران به خارج از ایران منتقل نمی شود ( افزایش امنیت ) و در ثانی در سایت گوگل بعد از جستجو یک مطلب کاربر باید از بین هزاران صفحه ، اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند ، در حالی که در این سایت کاربر به راحتی از بین چهل آیتم ؟؟!!!! گزینه مورد نظر خود را انتخاب می نماید . ؟؟؟
  در مملکت ما کارهای بزرگ زیادی مانند موتور جستجوی ملی یا حق ، ایمیل ملی ، سیستم عامل ملی ( فارسی ) تعریف می شود و میلیارد ها تومان پول بابت خرج می شود . و کسی هم جوابگو نیست که چی شد و به کجا رسید ؟ کاش این پروژه ها خود جوش و با هزینه های شرکت های خصوصی شروع و اجرا می شد که حداقل به سرانجام برسد .
  فکر می کنید چقدر پول بابت سیستم عامل ملی هزینه شد ؟ به کجا رسید ؟
  چند وقت دیگر هم کلا اینترنت ایران را از بقیه دنیا قطع می کنند و اعلام میکنند که به دلیل اینکه کلیه سرویسهای لازم در اینترنت ( موتور جستجو ، ایمیل ملی و … ) در ایران و شبکه اینترانت ملی فراهم شده ، دیگر نیازی به داشتن ارتباط با خارج از کشور وجود ندارد و دولت جهت ایجاد امنیت و کاهش هزینه ها ، کلا ارتباط با اینترنت را قطع کرده تا جلو ورود ویروس ها و …. به ایران گرفته شود ؟ مانند این است که به ادم ها بگویید چون در هوا ویروس و عوامل بیماری زای زیادی به صورت معلق وجود دارد ، حداکثر ممکن از نفس کشیدن اجتناب نمایید.
  ما که می خواهیم و هدف مان این است که اینترنت ملی را راه اندازی کنیم و خودمان حاصل دست رنج خودمان را مصرف کنیم . چگونه می خواهیم به این گفته که فرموده اند زکات علم نشر آن است جامع عمل بپوشانیم ؟ در دنیایی که امروز نشر علم در آن از طریق اینترنت و مخصوصا شبکه های متن باز انجام شده است .
  ادعای ارائه سرویس های گسترده دولت الکترونیک داریم ولی هیچ برنامه درست و حسابی و هیچ پلنی برای استفاده از سرویسهای دولت الکترونیک نداریم ، اصلا نمی دانیم چه سرویسهایی ؟ قرار است یک سری دفاتر خاص با کامپیوتر های خاص و شناخته شده به شبکه ای خاص متصل شوند و سرویس ویژه ای را در قبال مراجعه ارباب رجوع ارائه کنند که شامل فروش شارژ کارت ، صدور کذرنامه و شناسنامه و صدور بلیط اتوبوس می باشد . آیا بنظر شما این کار و سرویس یعنی دولت الکترونیک ؟؟؟؟؟ نمی گم کارش بدرد بخور نیست ، خوب است ، از هیچی هم بهتره ، ولی خیلی با مفهوم اسمش و مفاهیم دولت الکترونیکی و امکان دسترسی هر کسی از هرجا ( با سرویس اینترنت موبایل و یا اینترنت پر سرعت خانگی ) بدون نیاز به مراجعه به فرد خاصی یا مکان خاصی کار مورد نظرش را انجام دهد . البته بگم همین الان این اینترنتی که روی شبکه موبایل کشور با سرعت چند بیت بر ثانیه ، آماده شده است ( به یمن رقابت بازار و تلا شهای بازاریابی شرکت ایرانسل ) به درد سرچ در گوگل هم نمی خوره ، چه برسه به سرویس و انجام کار و …..

 14. حامد گفته:

  این خانه از پایبست ویران است برادر.
  چیش درسته که اینترنتش درست باشه؟!

 15. nikto گفته:

  به خانمها و آقایانی که در دفاع از حق نمایندگان ملت برای تعیین آنچه فردی می تواند یا نمی تواند ببیند داد سخن می دهند پیشنهاد می کنم چهار عبارت زیر را در گوگل جستجو کنند:

  1. montesquieu the spirit of the laws

  2. mill tyranny of the majority

  3. freedom of (thought | expression | press)

  4. paine the rights of man

  به قدر کافی پاسخ به این مدعای شما از عصر روشنگری اروپا به این سو داده شده است.

  به طور خلاصه: اعطای مجوز ایجاد اختلال در آزادی پندار، گفتار، و نشر افکار تضمین قطعی فساد سازمان یافته در هر نوع نهاد حکومتی یا مردمی است که چنین مجوزی به آن اعطا شده باشد. آزادیهای مذکور شامل پنداره هایی که با آنها موافق نیستید یا ناپسندشان می دانید، گفتاری که «مستهجن» می خوانید، و انتشاراتی که «دروغگو» می دانید نیز می گردند. در جامعه ای باز و آزاد که شایسته دستاوردهای جهانی عصر روشنگری اروپا باشد (که خود بر دستاوردهای فرهنگهای کهنی مانند فرهنگ ایران استوار است) پنداره زیبا، گفتار نیک، و منبع راستگو در رقابتی آزاد با همه پنداره ها، گفتارها، و منابع آشکار و سرآمد می گردد.

 16. نبی گفته:

  وای حرف سیاسی زدی ;) معلوم بود حسابی توپت بره… ;)
  ولی دو پاراگراف آخرت رو کلی موافقم.

 17. علی گفته:

  salam dooste man omidvaram harja ke hasti khosh bashi emrooz nemidoonam vali hargoor ke bood be yadet oftadam kheyli dooset daram khodafez ta bad

 18. voltan گفته:

  مشکل اصلی جای دیگست این هم یکی از اثرات اونه !!!

 19. aysh گفته:

  بهتر حالا من بگم
  درسته اینترنت همه جور فوایدی داره اما بهترین کاربردش رسیدن به منافع شخصیه البته خوب ویا بدش باشه پیش کش حالا گیریم کسی به وسیله اش برای خیر یا شرش کار میکنه اما به نظر من اینترنت هونقدرهام که فکر میکنی بدکنیست میتونی دوست بشی دروغ بگی لاف بزنی سرکاربزاری پول دراوری ویا برعکس به جنبه های هنری فرهنگیش بپردازی می تونی بشنی انقدر تو وقتت رو طلف کنی تا ….ببخشید داشتم می گفتم اما من یه کار دیگه ای به وسیله اینترنت انجام میدم اونم خالی کردن اوقا تنهایی وپر کردن اونه ولی فکر می کنم اونه که بیشتر به ماها ظلم میکنه تا ما به اون ….
  چون هرچی باشه دست پرورده خودمونه….
  ببخشید سلام نکردم عادت به این کار ندارم ترک عادتم موجب مرضه خدانگهدار تابعد

 20. مسلم گفته:

  ایرانی های بدبخت.
  حسرت همیشگی برای چیزهایی که همه دارن مثل اینترنت خوب و ماشین ایمن و مدرن…
  بحثهای توخالی سر حقوق دولت و حقوق مردم و توی سر هم زدن از زور فشار :|
  از ماست که بر ماست.

دیدگاهی بنویسید